İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yerel gazetenin tekzip oyunu

Gerede’de yayın yapan yerel bir gazetenin yayınladığı bir haber üzerine ilgili gazeteye bir cevap ve düzeltme metni gönderildi.
Gönderilen metin öyle bir yayınlandı ki… Yıllarca meslektekilere ve mesleği öğrenmek isteyenlere gösterilebilecek olumsuz bir örnek oluşmuş oldu.

Gerede’de yayın yapan bir yerel gazete geçtiğimiz haftalarda Gerede Belediye Meclisi’nde alınan bir kararı, kararla alakasız bir şekilde ve BBP’li Meclis Üyeleri hakkında olumsuz algılaya sebep olacak biçimde bir haber yayınladı. Yalan haberi hem gazetesinde, hem de internet sitesinde yayınlayan medya kuruluşuna, BBP’li Meclis Üyeleri tarafından noter aracılığıyla ihtarname çekilerek cevap ve düzeltme metni (tekzip) gönderildi.
Yalan olduğu belirtilen haberin doğrusunun yer aldığı cevap ve düzeltme metni ilgili gazete tarafından basın etiğine yakışmayacak bir şekilde yayınlandı. Sözde “cevap hakkına saygı gösteren” gazetenin, aynı gün, aynı yayın sayısında iki farklı nüsha yayınlanarak, piyasaya BBP’li Üyelerin gönderdiği cevap ve düzeltme metninin bulunmadığı gazetelerin dağıtıldığı görüldü.

“Milletimiz müsterih olsun”

Konuyla ilgili Gerede Belediye Meclisi Büyük Birlik Partisi Grubu tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:
“Geçtiğimiz günlerde yerel bir yerel gazetede BBP Belediye Meclis Üyelerimiz hakkında yanlış algıya sebep olacak, gerçeği yansıtmayan bir haberin yayınlanmasının ardından Meclis Üyelerimiz tarafından ilgili gazeteye ihtarname ile gönderilen cevap ve düzeltme metni basın etiğine yakışmayan bir şekilde yayınlanmıştır.
Aynı gün çıkan gazeteye sözde iki baskı yapılmış, piyasaya cevap ve düzeltme metninin olmadığı nüshaların dağıtılmış olduğu görülmüştür.
İlgili gazeteye gönderilen cevap ve düzeltme metnimiz şu şekildedir:
Gerede’de yayın yapan Yenigün gazetesinin 09.09.2019 tarihli sayısında “İndirim AK Parti ve MHP’nin Onayıyla Meclisten Geçti” başlıklı haberin başlığı ve ilgili içeriği gerçeği yansıtmamaktadır.
05 Eylül 2019 tarihli Gerede Belediye Meclisi toplantısında, ilgili haberde iddia edildiği gibi Gerede yaylalarındaki arsa fiyatlarında indirime gidilmesi ile ilgili bir oylama yapılmamıştır. Söz konusu toplantıda Hukuk Müşavirliğinin ilgili arsa rayiç fiyatlarının yeniden belirlenmesinin uygun görülmediği yönündeki görüşü oylamaya sunulmuştur. Arsa fiyatlarında Belediye tarafından indirim yapılamayacağı anlamına gelen bu görüşe, toplantıya katılan belediye başkanı dahil 9 AK Partili üye ile 2 MHP’li üyenin tamamı “kabul” yönünde oy kullanmış, 3 kişiden oluşan Büyük Birlik Partisi Grubu ise bu görüşü onaylamayarak “çekimser” yönünde oy kullanmıştır.
Haberde “%20’lik avantaj olarak” yer alan konunun ise Belediye ve Belediye Meclisi ile alakası yoktur. Hak sahiplerine yapılan yeni %20’lik indirim kararı Merkezi Yönetim tarafından alınmıştır.
Haberinizin başlığında ve içeriğinde yer alan ifadeler, sanki BBP’li Meclis Üyeleri indirime karşıymış gibi bir algıya yol açmaktadır. Hâlbuki BBP’li Meclis Üyeleri her daim milletimizin hakkını savunmuştur.
Bilinmelidir ki Gerede Belediye Meclisi Büyük Birlik Partisi Grubu, 31 Mart Yerel Seçimlerinde aziz milletimizden aldığı görevi layıkıyla yerine getirmeye devam edecektir.
Milletimiz müsterih olsun.”

Gerede'deki bir yerel gazetenin tekzip oyunu
İş o gazetenin aynı tarihli 2 farlı baskısı… Birinde tekzip var, diğerinde yok.
Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir