İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sular Yine Kesilecek Mi?

Gerede’de de dün uzun süreli bir su kesintisi yaşandı. Sular neden kesildi? Su kesintileri önümüzdeki günlerde de devam edecek mi? Konuyla ilgili en yetkili kişiden bir açıklama geldi…

Gerede’de de dün (31 Ekim 2018 tarihinde) uzun süreli bir su kesintisi meydana geldi. Keçeli suyu isale hattının su depolarına bağlanması çalışmaları kapsamında yapılan kesintinin belediye tarafından önce 2 gün yapılacağı ilan edilse de edinilen bilgilere göre ekiplerin gayretleri neticesinde çalışmalar erken tamamlandı ve saat 22.00 civarında musluklardan yeniden sular akmaya başladı.

Öte yandan bugün de (1 Kasım) su kesintisi yapıldı. Edinilen bilgilere göre kesintinin saat 17.00 – 18.00 gibi sona erdirilmesi planlanıyor.

Keçeli suyunun kısa mazisi

Uzun süre Gerede ile Mengen arasında paylaşılamadığından boşa giden Keçeli suyunun tahsinin ancak 2015 yılında yapılabilmişti. Yapılan protokole göre su Gerede ve Mengen arasında yarı yarıya paylaştılırmıştı.

Bu gelişmeler sonrasında ise Keçeli suyu ile ilgili İller Bankası tarafından 2017 yılında ihale yapılmıştı. Gerçekleştirilen ihaleye toplamda 9 firma katılmış ve bir firma ihaleyi kazanmıştı.

Düşen maliyet vatandaşa yansır mı?

Keçeli suyu çalışmaları tamamlandığında suyun cazibesinin yüksek olduğundan dolayı, Gerede’nin diğer su kaynaklarına göre maliyetinin çok daha düşük olacağı belirtiliyor. Böyle bir durumda su fiyatlarında indirim yapılıp yapılmayacağı da merakla bekleniyor.

Çalışmalar devam edecek

Su kesintisinin sona ermesinin ardından Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’dan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Keçeli suyu isale hattının su depolarına bağlantılarının tamamlandığını belirten Başkan Allar, 31 km’lik hattın 27 km’sinin bittiğini, 2019’a bırakmadan Keçeli suyu hattını tamamen bitirmeyi hedeflediklerini belirtti. Allar, çalışmaların kısım kısım devam edeceğini duyurdu.

Başkan Allar’ın açıklaması şöyle,
“Değerli Hemşehrilerim; Keçeli Suyu İsale Hattının su depolarına bağlantılarını şu an itibari ile tamamladık. 31 Km’lik hattın 27 Km’sini bitirdik. Hava durumuna göre hedefimiz 2019’a bırakmadan Keçeli Suyu Hattını tamamen bitirerek sene sonuna kadar musluklarınızdan akıtmak.
2 gün olarak ilan ettiğimiz kesinti ekiplerimizin bu saate kadar gayretli çalışmaları neticesinde tamamlandı ve an itibari ile sular akıyor. Eski Asbest borular modern ve daha sağlam borularla değiştirildi. Çalışmalar kısım kısım devam edecek. Göstermiş olduğunuz sabra teşekkür ederim.”

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir