İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meclis üyelerinden Gerede için önemli çağrı

Gerede Belediye Meclisi Üyeleri, Gerede’nin hak ettiği payı alması için büyük öneme sahip olan ikametgâh sorunu konusunda harekete geçti.
AK Parti, MHP ve BBP’li üyelerinin mutabakata varmasının ardından yayınlanan deklarasyonda Gerede’de oturan ancak resmi kayıtlarda başka yerde görünen olan vatandaşlara ikametgâhlarını Gerede’ye alması çağrısında bulunuldu.

Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte gündeme gelen ikametgâh sorunu ile ilgili Gerede Belediye Meclisi Üyeleri harekete geçti. Konu, Belediye Meclisi’nin Kasım ayı ilk toplantısının dilek ve temenniler bölümünde gündeme geldi. Durumun önemine değinen Belediye Başkanı Mustafa Allar ve Belediye Meclis Üyeleri, Gerede’de oturduğu halde resmi kayıtlarda farklı yerde görünen kişiler olduğu, bu durumda ilçenin alacağı payın hak ettiğinden daha az olacağı, yıl sonunun yaklaşması nedeniyle bu konuda acilen bir takım çalışmalar yapılması gerektiği konusunda görüş birliğine vardılar.

“Gerede’de sayıl, Geredeli sayıl”

Toplantıda, sadece seçim vb. nedenlerle nüfusunu köylere aldıran vatandaşların değil, yılın önemli bir bölümünü Gerede’de geçiren üniversite öğrencilerinin de bu çalışmaya dâhil edilebileceğini belirten BBP’li Meclis Üyesi Eyüp Yalçın, eski kampanyayı hatırlatarak, yapılacak çalışmalarda “Gerede’de sayıl, Geredeli sayıl” gibi bir sloganının da kullanabileceği önerisinde bulundu.

“Gerede’nin birçok imkândan mahrum bırakılmaması için”

Belediye Meclisi’nde yapılan görüşmelerin ardından Gerede Belediyesi tarafından “Gerede’de sayıl, Geredeli sayıl” başlığıyla Belediye Meclis Üyelerinin konuyla ilgili deklerasyonu yayınlandı. Belediyenin internet sitesinden yayınlanan açıklamada, durumun önemine vurgu yapılarak Gerede’de oturmasına rağmen ikametgâhı Gerede’de olmayanlara Gerede’nin birçok imkândan mahrum bırakılmaması için resmi ikametgâhlarını Gerede’ye aldırmaları çağrısında bulunuldu.

“Çok basit ve kısa süren bir işlem”

Resmi ikametgâh değiştirme işleminin çok kısa süren bir işlem olduğuna değinilen açıklamada,
“Gerede’de oturup çeşitli nedenlerden dolayı kayıtları köylerde, başka şehirlerde bulunan hemşehrilerimiz ile Gerede’de okuyan yılın büyük bir bölümü Gerede’de ikamet eden öğrencilerimizin 31 Aralık’a kadar Gerede Nüfus Müdürlüğü’ne giderek çok basit ve kısa süren bir işlemle kayıtlarını yaptırmalarını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dikkat, cezası var!

Açıklamada ayrıca, Gerede’de oturmasına rağmen resmi olarak ikametgâhını değiştirmeyenlere yönelik 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 51. Maddesi gereğince “Adres Bildiriminde Bulunmamak” ve “Gerçeğe Aykırı Beyanda Bulunmak” suçuyla idari para cezası uygulanacağı uyarısında bulunularak, tüm vatandaşlarımızın konu ile ilgili hassasiyet göstermesi önemle rica olundu.

Yeni dönem, yeni üyeler

2019 yerel seçimleri sonucunda Gerede Belediye Meclisi’ne AK Parti’den 9, MHP ve BBP’den ise 3’er üye seçilmişti. Özellikle BBP’li üyelerin teklifleri, gündeme gelen konular hakkındaki görüş ve tercihleri nedeniyle zaman zaman gergin anlara sahne olan Belediye Meclisi’nde 3 partinin üyeleri geçtiğimiz ay da Barış Pınarı Harekâtı’na destek konusunda mutabakata varmış ve ardından tüm siyasi partiler, STK ve odaların katılımıyla harekâta destek yürüyüşü ve açıklaması yapılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir