İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kiliseli Han’da Ne Yapılacak?

Gerede’nin en eski tarihi yapılarından Kiliseli Han’ın restorasyonu tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmaların bitiminde Kiliseli Han’a butik otel statüsü, restoran ve kafeterya özelliği kazandırılması ve aynı zamanda yöresel ürün ticaret merkezi oluşturulması planlanıyor.

Gerede’nin arasta bölgesinde bulunan ve tarihi yapısıyla Gerede’nin ilk ticaret merkezi olarak bilinen Kiliseli Han ya da diğer adıyla Tüccar Hanının restorasyonu tüm hızıyla devam ediyor.

Eskiden restorasyon diye badana yapılmıştı! Şimdi güzellikleri ortaya çıkıyor

Daha önceden restorasyon adı altında dışını sıvamak ve boyamak gibi aslına uygun olmayan çalışmalar yapılan Kiliseli Han bu sefer aslına uygun olarak restore ediliyor. Mülk sahibi Geredeli hayırsever işadamı Mithat Dayıoğlu’nun katkılarıyla yapılan bu restorasyon çalışmasında Kiliseli Han’ın güzellikleri de görünmeye başladı.

Restorasyon çalışmaları çalışmalar kapsamında geçmişte hanın dışına yapılan badana özenle kaldırılarak orijinal taşlar ortaya çıkartıldı.

Uzun süredir aslına uygun bir şekilde kullanılmadığı için son derece bakımsız ve yıkılacak hale gelen han, çalışmaların başlamasıyla birlikte eski günlerdeki ihtişamlı görünümüne kavuşmaya başladı. Hanın tarihi dokusu bozulmadan zamanın mimarisinin birleşimiyle harmanlanan restorasyon çalışmaları neticesinde henüz yapımı tamamlanmamış olsa da gerek ilçe sakinlerinin gerek ilçeye gelen misafirlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

“Bugüne kadar yapılamasının nedeninin mülkiyet problemi”

Çalışmaları yakından takip eden Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Restorasyonun bugüne kadar yapılamasının nedeninin mülkiyet problemi olduğunu belirten Başkan Allar, mülkiyet problemlerinin çözülmesinin ardından Anıtlar Yüksek Kurulundan gerekli restorasyon projelerinin onayı alındıktan sonra projeye resmen başlanıldığını ifade etti.

Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra hanın üst katlarının butik otel, alt katlarının ise lokanta kafeterya ve yöresel ürün ticaret merkezi olacağını belirten Başkan Allar, “Burası hem butik otel statüsü hem de restoran ve kafeterya özelliği kazanacak” diye konuştu.

Allar ayrıca mülk sahibi hayırsever işadamı Mithat Dayıoğlu’na da Gerede halkı adına şükranlarımı sunduğunu belirtti.

Başkan Allar’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Belediye Başkanı Mustafa Allar açıklamasında “Üst katları Butik Otel, alt katları ise lokanta kafeterya ve yöresel ürün ticaret merkezi olacak. 23 odası bulunan hanı, dış cephesi de dahil aslına uygun hale getiriliyor. Burayı hem turizme hem de ekonomiye kazandıracağız. Burada 23 oda var. Burası hem butik otel statüsü hem de restoran ve kafeterya özelliği kazanacak. Aynı zamanda yöresel ürünler satış merkezi olacak. Burayı Gerede’nin tarihi dokusuna uygun bir iş merkezi haline getireceğiz. Bu son derece önemli bir projemizdi. Projenin bugüne dek yapılamamasının nedeni mülkiyet problemi oldu. Mülkiyet problemlerinin çözülmesinin ardından Anıtlar Yüksek Kurulundan gerekli restorasyon projelerinin onayı alındıktan sonra projeye resmen başlanıldı ve yapımı hızlı şekilde devam ediyor. Ecdadımızın bize miras bıraktığı eserin aslına uygun şekilde korunması ve onarılması için özenle çalışmaya devam ediyoruz. Bu eserin Gerede’nin yüz akı olduğunu, gün geçtikçe içimizi sızlatan Kiliseli Tüccar Han yeni modern görünümü ile halkımızın hizmetine en kısa zamanda açılacak. Mülk sahibi hayırsever işadamımız Sayın Mithat Dayıoğlu’na Gerede halkı adına şükranlarımı sunarım’’ dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir