İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kavşak, EDS ve Kırmızı Işık

Dünyada insanların can ve mal kaybını önlemek için trafik kuralları uygulanmaktadır. Gerede’mizde ise sözde uygulanmış olup, adeta sürücülerin ceza yemelerine ve kaza yapmalarına sebep olan haksız ve mantıksız uygulamalar vardır. Özellikle burada yaşayan Gerede halkının hayatı üzerine oynanan kumar makinesine dönüşmüş olan kavşak, EDS ve kırmızı ışık Gerede halkını ve geçen sürücüleri canından bezdirmiştir.

Kavşak

Maalesef Karayolları’nın Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş bir biçimde bir ucubeye imza atarak Sanayi Kavşağı adı altında, D-100 karayolu, halk dilinde E-5 karayolunda yaptığı kavşak akıllara ziyandır.  Hem de uluslararası bir yolda sürücülerin 30 km ile ancak dönebilecekleri kavşağa, 30 km ile levhaları koymak, “aslında biz hata yaptık” demektir.

Bu kavşak ile yüzlerce kazanın yaşanmasına sebep olunmuştur. Sadece maddi hasarla atlatılamayan acı kazalar da yaşanmıştır.

Halkın ve sürücülerin beklediği alt geçidin adı bile anılmazken, yapılan bu kavşak, tarihte yerini kara bir leke olarak almıştır.

EDS

Baktılar ki, halktan kavşak için fazla ses çıkmıyor, “Bir de EDS olayına el atalım” dediler…

“Halkın geçmediği ıssız bir bölge olan D100, halk dilinde E5 yolunu 110 km hız sınırı yolunu biz nasıl  70 km düşürelim.”

Güneyimizde Ankara şehir içi 82 km iken, doğumuzda Çerkeş şehir içi 82 iken, hatta buralarda EDS çalıştırılmaz iken, Gerede, dikkat edin lütfen şehir dışını, şehir içine almak için “dahiyane” bir fikir ortaya attılar. Şehir içi diye 70 km’den rahatça ceza yazabilmek için… O yüzden de bunlara halk dilinde üzülerek söylüyorum “70’lik rakıcılar grubu” deniliyor. Rakı içenler dağda bayırda masa taşırlar, bunlar da levha taşıyorlar. 90 yıldır yerinde duran Gerede levhasını aldılar, söktüler oradan, lafın tabiri ile utanmadan sıkılmadan, 1 km ileriye taşıdılar,  yerleştirdiler.

Soruyorum…

Buradan insanlar aileler mi geçiyor, hayır. Çocuklar okula yetişmek için bu yoldan mı geçiyor, hayır. Hanımlar elbiselerini giyip, topuklu ayakkabıları ile tıkır tıkır güne mi, düğüne mi gidiyor, konu komşuya mı gidiyor, hayır.

Bu yoldan devamlı Bolu’da hastaneye, okula, sınava, Resmi Kurumlara vb yerlere giden araç sürücülerinden başka kimse yok. İddia ediyorum, bir insan 70-80 senelik ömrü hayatı boyunca bu yoldan hiç adam geçtiğini görmemiştir.

Deli Dumrul gibi gelen geçenden ceza almaya başladılar.

Ne kadar benzetmek doğru… Cenaze definlerinde gördüğümüz Eblüke, Meblüke, Kabulüke cinsinden. Ceza aldıkça pişmiş kelle gibi katıla katıla güldüler. Şu listeye bakınca nasıl gülmesinler.

70-91 km arası 235 TL / 92-105 km arası 488 TL / 106 km ve üzeri 1002 TL

Kırmızı Işık

Baktılar Gerede halkı efendi…

“Biz bu kadar efendi halkı arasak da bulamayız. Zaten adı da evliyalar şehri. Bunlar kışın kaz yolarken, biz bunları biraz yolalım. Yeşil ışıkta geçenleri eşek nallar gibi nallayalım. Nasıl yapacağız bunu… Adam yeşilde geçerken;  hafif bir sarı, aniden kırmızı olsun. Olur mu böyle, olmaz mı… Ayıp olmasın bari, sarı ışık 1 saniye bile yanmadan direkt kırmızıya geçsin. Kabul edenler, edilmiştir.”

Sürücüler mecburen ışıkta yavaşlayıp yeşilde geçerken, yarı yolda birden kırmızı yanıyor. Arkadaki fotoğraf makinesi, tüm milleti arkadan çekiyor. Sonra yarı yolda kırmızıda geçerken adresine bir fotoğraf… Buyurun cezanızı 235 TL. Gözünüz aydın, kulağınız Gerede. Elde cezalar, haydi vezneye. 15 günü geçirme…


Tam üç tane… Affedersiniz, üzülerek söylüyorum Kemal Sunal filmlerinden alıştığımız, Gerede halkını ve misafirleri enayi yerine koyan uygulama. Halkın can güvenliğini sağlıyoruz diye çıkılan yolda, tamamı haksız ve yetkililerin savunacak bir çift dahi lafı, söyleyecek bir sözleri olmadığı enteresan bir durum yaşıyoruz.

Özellikle EDS, bilhassa kırmızı ışık halkımızı oldukça üzmüş, rencide etmiş…

Hız ve kırmızı ışık EDS’leri ile kavşaktan dolayı Gerede adı kötüye çıkmış, bu yollardan gelerek alışveriş yapanlar azalmıştır. Gerede halkı, özellikle esnaf çok mağdur olmuştur. EDS’leri hicveden şiirler bile yazılmıştır. “Gerede ev ekmeğini 235 TL’ye aldım” diyen misafirler vardır.

Halkımız soruyor… “AK Parti hükümetini her zaman destekledik. Daha ne yapalım. Nedir Gerede halkına yapılan eziyet” diyor. Bir an önce kavşağın düzeltilmesini,  kırmızı ışık meselesinde, yeşilin 3 defa yanıp sönmesi,  sarıda 3 saniye beklenmesini ve daha sonra kırmızı yanmasını istiyor. EDS hız sınırının en az 90 km olmasını istiyorlar.

Halkımızın isteği bunlardır.

Yapılır ya da yapılmaz… Yapılırsa dua alırsınız, yapılmazsa beddua alırsınız. Zaten her gün beddua alıyorsunuz. Kim vefat eden aile efradının, yakınlarının kötü bir şekilde anılmasını ister…

Yüzlerce vatandaşımız bu cezalardan, haksız uygulamalardan bıkmış.

Sen Gerede’nin gerçek sesisin söyle dediler. Elçiye zeval olmaz derler. Haluk bilmezse, Hâlik (yaratıcı, yaratan, Allah c.c.) bilir derler.

Biz de bir hatırlatalım dedik.

Allah’a emanet olun. Saygılar sunarım.

Not: Facebook adresinde inşallah paylaşacağım. Yazı yazdım köşeye kaçtım gibi olmasın. Gerede’miz için, olumlu veya olumsuz görüşlerinizi bekliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Bir yorum

  1. Celal Eryılmaz Celal Eryılmaz 7 Ocak 2020

    Teşekkürler İsmail, ele aldığın konu bir çıban haline geldi.Geredemize gelen yerli ve yabancılar bu kavşak,ışık ve EDS den çok muzdarip, yetkililer senin yazını okuyup da gerekli düzenlemeleri yapmazlarsa memleketimizin adı iyi anılmayacaktır. Yetkilileri uyarmak için hangi etkinlik yapılacaksa hazırım. Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir