İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Karma OSB zehir bırakmıyor!”

Eskipazar’ın Bulduk köyünde yaşanan balık ölümleri sonrasında töhmet altında kalan tekstil fabrikaları hakkında Gerede OSB’den açıklama geldi.
Basına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Osman Erdoğanlı, fabrikaların sürekli denetlendiğini belirterek Gerede OSB’nin balık ölümleri ile alakasının olmadığını söyledi.

Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Bulduk Barajı Gölü’nde binlerce balığın telef olduğu olay sonrasında hedef gösterilen tekstil fabrikaları hakkında Gerede Organize Sanayi Bölgesi yönetiminden açıklama geldi.

Geçtiğimiz hafta bir basın toplantısı düzenleyen Gerede OSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Erdoğanlı, iddialara konu olan fabrikaların atık sularının test raporlarını göstererek, fabrikaların atıklarında balıkları zehirleyebilecek herhangi bir bulguya rastlanılmadığını dile getirdi.

“Karma OSB” olarak bilinen Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren iki büyük tekstil fabrikasında yüzlerce kişinin istihdam edildiğine vurgu yapan Erdoğanlı, söz konusu fabrikaların atık sularının Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sürekli olarak denetlendiğini belirterek, Gerede OSB’nin atık sularında balıkları öldürecek zehir bulunmadığını ifade etti.

“Arıtma tesislerimiz her ay 3 kurum tarafından denetlenir”

Gerede OSB’deki arıtma tesislerinin her ay 3 kurum tarafından denetlendiğini belirten Erdoğanlı, “Şunu net bir şekilde ifade etmek isterim ki, Gerede Organize Sanayi Bölgesi şu anda çevreye bir gram zehirli su bırakmıyor. Neden bırakmıyor? Siz evde ne kadar çamaşır, bulaşık yıkayıp çevreyi kirletiyorsanız, Karma OSB şu anda o kadar kirletiyor.

Son 5 yıldır Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yapmış olduğu bir uygulama var. Bizim arıtma tesislerimiz her ay 3 kurum tarafından denetlenir ve bunların geliş tarihleri belli değildir. Herhangi bir zamanda gelirler, numunelerini alır, giderler. Analiz sonuçlarımız burada. Bu sonuçlarda 15 ayrı parametre var. Bu 15 parametreden herhangi bir tanesi 1 puan dahi yüksek olsa cezai işlem uygulanır.” diye konuştu.

Balık ölümlerinin yaşandığı yere bizzat giderek gözlem ve incelemelerde bulunduğunu belirten Erdoğanlı, ellerinde bulunan denetim raporlarına göre yaşanan balık ölümlerinin Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren fabrikalarla ilgisinin olmadığını, raporlardaki 15 ayrı parametre değerinin tamamının normal düzeyde olduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir