İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsmail Varlıtürk yazdı: Küresel Isınma ve Gerede

Dünyanın bir numaralı sorunu küresel ısınma, etkilerini daha çok göstermeye başladı. Dünya küresel ısınma sorununu Kyoto iklim anlaşması gibi anlaşmalarla çevreye ve doğaya en az zararla atlatma peşinde. Ne kadar başarılı olabiliyorlar bu tartışılır. Türkiye’mizde ise yok olmaya başlayan göllerin, akarsuların adını yazsak herhalde gazetenin bir iki sayfası yetmez. Peki, Bolu’nun şirin bir ilçesi olan Gerede’miz bundan nasıl etkileniyor, neler oluyor bir bakalım…

Evliya Çelebi, İbn-i Batuta gibi seyyahların Gerede’nin güzelliğinden yeşilinden ve soğuğundan bahsettikleri Gerede’mize ne oldu? Hiç unutmam babam ile Yeniçağa’ya giderdik. 1980’li senelerde orada oturan yaşlı dedeler amcalar şöyle derdi: “Gerede’nin koca ağaçlarını kesmiyorsunuz sizin yüzünüzden Yeniçağa’ya çok kar yağıyor.” Küçük yaşta ne demek istediklerini anlayamazdım. Seneler birbirini kovaladı, biz de hafiften yaşlılar sınıfına girince, çocukluğumuzda gördüğümüz, hayranlıkla baktığımız 70-80 kuturluk büyük, geniş ağaçlar kesildi. Onu binaen 50-60 kuturluk ağaçlar azalınca Yeniçağa’yı bırak, Gerede’de kar yağışına özlem duyar olduk. Gerçi “Çok üşüdük az da kemiklerimiz ısınsın” diyenler çıkabilir. Şaka yollu “Sen benim doğalgazıma ortak mısın?” diyenler de çıkacaktır.

Şimdi baktığımızda 2019 yılında Aralık ayının ortasına geldik. Gerede’mizde çok hafif kar yağışlarının ardından yerde ve çatılarda 1 cm kar yok. Yüksek yaylalarda 1 karış kar yok. Gelelim etkilerine…

Gerede’mizde Hindistan, Çin gibi ülkelerde görülen aşırı miktarda bir hava kirliliği var. Bazı kişiler sabahları maske ile geziyorlar. Bazı dükkanlarda budantı dediğimiz kemer atıkları ve araba lastiği yakan kişilerin de rahat nefes alamamamızın üstünde çok büyük etkisi var. Öğleye doğru hava kirliliği azalsa da, insanların kalp krizi geçirmelerine, astım bronşit vb. hastalıklara davetiye çıkarıyor.Ülkemizde son 1-2 yıldır hava kirliliğinden dolayı ne yazık ki çok sayıda insan yaşamını yitirdi.

Bu sene Gerede’mizde 250.000 ağaç kesilmiş olup, gelecek sene 2020 yılında 500.000 ağaç kesilmesi öngörülmektedir. Sonuç olarak Afrika’da ağaçlar kesildi. Afrika bitti. Şimdi aynı olay Latin Amerika ülkelerinde yapılıyor. Bizde de yukarıdan milli servetlerimizi değerlendirelim diyerek kesilen ağaçlar, aslında bindiğimiz dalı kesmektir.

Tabii ki anlayabilenlere…

Ülkesine ve çocuklarına iyi bir gelecek bırakma arzusu içinde olabilenlere…

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) kıyamet günü bir ağaç meselesini idrak edebilenlere…

Saygılar sunarım.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir