İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hızlı Tren Gerede’den Geçer Mi?

Geçtiğimiz hafta yerel medyada bolca yer alan hızlı tren haberi kamuoyunu heyecanlandırdı. Peki hızlı gerçekten Gerede’den mi geçecek? Yoksa hiç mi gelmeyecek? İşin aslı ne? Sizin için araştırdık ve yazdık.

Geçtiğimiz hafta ulusal medyadan alıntı yapılarak yerel medyaya düşen bir haber kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Medya kuruluşları haberi “Hızlı tren Gerede’den geçecek” ve “Hızlı tren Bolu’dan geçecek” gibi başlıklarla duyuruldu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarından (TCDD) resmi bir açıklama gelmiş gibi başlık atan medya kuruluşları, alıntı yaptıkları, içinde TCDD’den resmi bir açıklama yer almayan Sabah gazetesinin haberini ya tam okumadan bunu yaptılar ya da bilerek bu başlıkları atarak algı yönetimi yapmaya çalıştılar.

İşin aslı ne?

Söz konusu haberlerde yüksek hızlı trenin (YHT) Gerede’den geçeceğine dair TCDD’nin resmi bir açıklaması yer almamaktadır. Haberlerde, Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya-İstanbul güzergâhından geçecek şekilde planlanan Ankara-İstanbul YHT hattına alternatif olarak Ankara-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-İstanbul güzergâhının önermesi ve önerdiği bu güzergâhın avantajlarını anlatması yer almaktadır.

Prof. Dr. Şamandar uzun süredir bunun üzerinde çalışıyor

Prof. Dr. Şamandar zaten uzun süredir bu konu üzerine çalışmalar yapan bir isim. Kendisi Mayıs ayında Bolu belediye başkan yardımcılarından biriyle TCDD’ye giderek konuyla ilgili olarak hazırlamış olduğu kapsamlı bir dosyayı TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail Çağlar’a teslim etti. Şamandar, YHT güzergâhının yeniden gözden geçirilmesinin ülkenin menfaati açısından çok önemli olduğunu dile getiriyor. Fırsat buldukça da önerisini basınla paylaşıyor.

MÜSİAD Bolu Şubesinde anlattı

Prof. Dr. Şamandar önceki gün de MÜSİAD Bolu Şubesinde basın mensupları ile bir araya gelerek önerisini anlattı. Güzergahın değiştirilmesinin ülkemiz için karlı olacağını söyledi. Konuşmasının kısa bir bölümü şöyle: “Şu an TCDD’de bir plan var, Ankara’dan Beypazarı’ndan Sakarya’ya gidiyor, oradan İstanbul’a geçiyor. Bu projenin fizibilitesi 2011 yılında yapılmış, bu kendini 30 yılda amorti ediyor. Dedik ki bu yanlış, doğrusu, Ankara, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Gebze, İstanbul hattıdır. Bizim planladığımız hat 6 ilde, devletin planladığı hat 3 ilde duruyor. Bizim projemizde yolcu sayısını 3’e katlıyoruz. Kendini 30 yılda amorti edecek bir hatta şirketlerin gireceğini düşünmüyorum. Gerede’nin de bir özelliği var, Sinop, Karabük otobüsle buraya gelecek. Hatta Trabzon bile gelebilir. Bu çoğu otobüsün yolu kullanmaması, mazot benzin kârı, trafik kazalarında azalış hesaplandığında ülkemiz için çok karlı bir projedir.”

Peki hızlı tren Gerede’den geçecek mi?

Şu anda görüldüğü üzere bu konu ile ilgili Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar büyük çaba sarf ediyor ancak konunun resmi muhatabı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarından güzergâh değişikliği ile ilgili resmi bir açıklama henüz gelmiş değil.

Yerel seçimler öncesi bu konuyla alakalı nutuklar atılacağını tahmin etmek zor değil. Bize düşen bu nutukların içinin dolu mu ya da boş mu olduğunu kontrol etmektir.

Prof. Dr. Ayhan Şamandar’a, YHT’nin ilçemizden de geçmesi için yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ederiz. Siyasilerimizin, bürokratlarımızın ve medyamızın da Şamandar’ın TCDD’ye sunduğu öneriyi, öneri değil de sanki resmiyet kazanmış bir proje gibi önümüze sunmamalarını istirham ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir