İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GERKONSAN… Bu sefer açılır mı?

Siyasilerin seçim vaatlerinin vazgeçilmezi haline gelen Gerkonsan’ın en yeni satış ihalesi geçtiğimiz günlerde yapıldı.
Bir zamanlar, “satıldığı” ve “1.500 kişinin çalıştırılacağı” söylenen fabrikanın bu seferki satış ihalesinin sonucu merakla bekleniyor.

Bir zamanlar Gerede’nin en çok istihdam sağlayan fabrikası olan Gerkonsan, uzun süredir boş durmaya devam ediyor. Yanından geçilirken geniş alanı ve boş binalarıyla adeta bir “hayalet şehir” görünümü veren Gerkonsan’ın akıbeti merak ediliyor.

Kasım ayında yapılan en son ihalede, mülkiyeti Müflis Asya Katılım Bankası’na ait olan fabrikanın menkulleri 2.3 milyon, binaları 17 milyon, arsaları ise 5.8 milyon TL rayiç değer ile satışa çıkarıldı.

Haber merkezimiz tarafından yapılan araştırmada, 27 Kasım 2019’da yapılan ihaleye katılım olduğu, Müflis Asya Katılım Bankası’nı yöneten Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından teklif incelemesi yapıldığı bilgisine ulaşıldı. TMSF tarafından yapılan teklif incelemelerinin önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor.

Seçimlerin ve siyasilerin vazgeçilmezi

İstihdam kapasitesi nedeniyle hemen her seçim döneminde siyasilerin vazgeçilmez vaadi olan “Gerkonsan’ın faaliyete başlayacağı” ne yazık ki hiçbir zaman söylemden öteye gidemedi.

Sözde 1.500 kişi çalışacaktı!

Gerkonsan, özellikle 1 Kasım 2015 genel seçimleri döneminde bazı siyasiler tarafından bolca kullanılmıştı. O dönemde, bir iş adamının fabrikayı satın aldığı belirtilmiş, sözde satın alan kişinin, burada 1.500 kişi çalıştırılacağına dair açıklamaları bir kısım medyada yayınlanmıştı. Ne yazık ki bu söylenenler ve yazılanlar da gerçek olmadı!..

Yerel seçimlerde de kullanılmıştı

Gerkonsan’ı seçim sürecinde en son dillendiren siyasilerden biri de Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar olmuştu. Allar, 31 Mart 2019 yerel seçimleri döneminde miting için Bolu’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Gerkonsan dosyası sunduğunu belirterek, “Gerkonsan dosyamızı sunduk, Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Bey’e incelenmesi için talimat verdi” şeklinde konuşmuş ancak sonraki süreçte yine Gerkonsan’la ilgili farklı bir gelişme yaşanmamıştı.

Sonuç merakla bekleniyor

Daha önce de defalarca satışa çıkarılan ancak bir türlü satın alınıp faaliyetine başlatılamayan Gerkonsan’ın satışı için Kasım’da yapılan bu son ihalenin sonucu merakla bekleniyor.

Bu haber 13 Aralık 2019 Cuma günü Gerede Merkez gazetesinin 3. sayısında yayınlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir