İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gerede’ye Deri Araştırma Merkezi

“Deri, Tekstil, Ayakkabı ve Moda Tasarım Öğrencilerinin Üretim ve Tasarım Yeteneklerinin Geliştirilmesi” projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Proje Yürütücüsü Öğretim Görevlisi Recep Soluk, Gerede’ye “Deri ve Deri Ürünleri Araştırma Merkezi” kurulabileceğini söyledi.

BAİBÜ Gerede Meslek Yüksekokulu’nun yürütücüsü, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nın da ortağı olduğu “Deri, Tekstil, Ayakkabı ve Moda Tasarım Öğrencilerinin Üretim ve Tasarım Yeteneklerinin Geliştirilmesi” projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) finanse ettiği ve Gerede Ticaret ve Sanayi Odası  ortaklığında gerçekleştirilen proje, GTSO M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Toplantıya, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaman, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Gerede Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bahattin Öztoprak, GTSO Başkanı Ersin Kaşka, Gerede İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

“Ciddi anlamda inovasyonlara ve Ar-Ge’lere ihtiyacımız var”

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Genel sekreteri Şerafettin Dağyıldızı’nın kısa bilgilendirmesi ve sunumuyla başlayan programda Toplantının açılış konuşmasını yapan GTSO  Başkanı Ersin Kaşka, deri sektörünün Gerede ve ülke ekonomisine sağladığı katkıları anlatarak, 900 yıldır dericiliğin yapıldığı ilçenin, Türkiye’nin büyükbaş hayvan derisinden ayakkabılık deri üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını karşıladığını ve hayvan yetiştiricileri için atık bir ürün olması sebebiyle derinin dünyanın en eski geri dönüşüm işi olduğunu söyledi.

Gerede’nin deri sanayisinin bel kemiği ve Bolu ilinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu vurgulayan Kaşka, “Gerede Meslek Yüksekokulu ve Recep hocamızın önderliğinde paydaşı olduğumuz bu projede, özellikle yeni üretim teknikleri ve moda noktasında ciddi anlamda inovasyonlara ve Ar-Ge’lere ihtiyacımız var. Ülkemizde dericilik, bugün dünyayla entegre olabilen sektörlerden biri. Dolayısıyla bu sektöre daha çok yatırım yapmamız lazım.” diye konuştu.

Kaşka ayrıca, bölümlerin popülerliğini arttırarak öğrencileri Gerede’ye çekmek için yüksekokul birlikte daha popülist projelere imza atmalarının gerektiğini söyledi.

“İmitasyonla da ciddi şekilde mücadele etmemiz gerekiyor”

Yeni bir projeyle ilgili kamu kuruluşları ve üniversiteyle görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Kaşka, proje kapsamında yeni ürünler geliştirmeyi hedeflediklerini kaydederek, “Örneğin geçen yıllarda Uşak yeni bir deri üretti. Bizim de ayakkabıcılık ve deride yeni ürün üretmemiz gerekiyor. Son yıllarda özellikle tekstilde uygulanan nanoteknoloji sebebiyle ciddi anlamda rekabete açık, deri kullanımını azaltan unsurlar var. Şu anda dünyada özellikle ham deri fiyatları düşüyor. Bunun sebebi özellikle uluslararası otomotivde kullanılan deride imitasyona geçilmesi. Bizim deri sektörü olarak imitasyonla da ciddi şekilde mücadele etmemiz gerekiyor.” diyerek, bunu örneklerle açıkladı.

Gerede Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bahattin Öztoprak ise yaptığı konuşmada, kurulduğu günden bugüne Gerede Meslek Yüksekokulu’nun eğitimi, öğrenci sayıları ve akademik personeli hakkında bilgi verdi.

Dr. Öğr. Üyesi Toprak, özetle “Ayakkabı bölümüne yeniden öğrenci alınmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Şu anda 9 aktif programımız var. Biz de 2 program hazırladık. Özel güvenlik, sivil savunma ve itfaiyecilik. Bunların dosyasını hazırladık, gönderdik. İnşallah önümüzdeki dönem bu iki programı da okulumuza kazandırmış olacağız. Şu anda aktif öğrenci sayımız 591. Eğitim öğretim kadrosu olarak bir sıkıntımız yok. 34 akademik personelimiz var ve derslerimizi rahatlıkla yürütüyoruz. Akademik personelimizin kariyer çalışmaları içerisinde sadece 2017 yılına bakarsak, 12 uluslararası makale, 2 ulusal makale, 14 uluslararası bildiriler var. 4 tane ise kitap yayını var. Gerede MYO aynı zamanda topluma hizmet veren bir kurum. Gerede’de örneğin 2016 yılında saraciye kursu açıldı. Bu yıl yine Gerede Ticaret Odamız ve Halk Eğitimi Merkezimizin ortaklaşa çalışmalarıyla saya kursu gerçekleştirdik. Bu kursu, okulumuzdaki hocalarımız verdiler. Bu çalışmalar inşallah Gerede’mizin ekonomisine katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Ortopedik ya da butik ayakkabı dediğimiz ayakkabı modellerini nasıl geliştirebiliriz sorusundan yola çıkarak bu projeyi hazırladık”

Açılış konuşmalarının ardından Proje Yürütücüsü Öğretim Görevlisi Recep Soluk, “Deri, Tekstil, Ayakkabı ve Moda Tasarım Öğrencilerinin Üretim ve Tasarım Yeteneklerinin Geliştirilmesi” projesi hakkında bilgi verdi. Soluk, “Ayakkabı en önemli giyim araçlarımızdan biri ve ayağa uygun olması gerekiyor. Bunun için ortopedik ya da butik ayakkabı dediğimiz ayakkabı modellerini nasıl geliştirebiliriz sorusundan yola çıkarak bu projeyi hazırladık. Projenin öncelikleri, imalat sanayi ile mesleki eğitim kurumları arasında iş birliğinin geliştirilmesini sağlamak. İmalat sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik meslek eğitiminde eğitici personel ve öğrencilerden oluşan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi.” diye konuştu.

“Gelecekte de Gerede’de Deri ve Deri Ürünleri Araştırma Merkezi kurulabilir”

Gerede’de İtalya’daki derilerden daha kaliteli deri üretildiğini kaydeden Soluk, “Gerede MYO olarak Gerede’nin deri ve deri ürün üretim merkezi olma fikrinden yola çıkarak bu projeyi Kalkınma Ajansı’na sunduk. Konya, İzmir, İstanbul gibi şehirler deriyi buradan alıp ürüne dönüştürüyorlar. Gelecekte de Gerede’de Deri ve Deri Ürünleri Araştırma Merkezi kurulabilir. Bu merkez kurulursa hem Gerede’deki derilerin analizleri yapılabilir hem de burada araştırma yapmak isteyen ve deri sektörüne ilgi duyan herkes kendi çalışmalarını bu merkezde yapabilir.” dedi.

Birinci öncelik öğrenciler, ikinci öncelik işverenler, üçüncüsü genç işsizler…

Projenin amaçları hakkında da bilgi veren Recep Soluk, “Projeyle birinci önceliğimiz öğrencilerimiz, ikincisi sektördeki işverenler, üçüncü önceliğimiz ise ayakkabı, deri, tekstil ve moda eğitimi almamış fakat bu projeden yararlanarak bu alanda tecrübesini artırmak ve çalışmak isteyenler ve sektördeki genç işsizlerdir. Yine markalaşmak önceliklerimiz arasında. Projeden beklentiler arasında, deri ve deri ürünleri üretiminde tecrübe kazanılması ve pratiğe dönüştürülmesi, sektördeki eksikliklerin belirlenmesi, mezunların ve iş hayatına yeni girenlerin eğitimi, sektördeki tecrübeli personel sayısında artış sağlanması, üniversite, yerel kurumlar, sektör temsilcileri arasındaki organizasyonun güçlenmesi, ilçenin ayakkabıcılık ve diğer deri ürünleri alanında kümelenmenin olduğu bir merkez haline gelmesi. Özel amaçlar: Okulun makine ve program gibi alt yapısının geliştirilmesi, okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin niteliklerinin geliştirilmesi ve çevrelerine katkı sağlamaları.” ifadelerini kullandı.

“Çoğu Geredeli ya da Bolulu Gerede MYO’da Ayakkabıcılık Bölümü olduğunu belki de bilmiyor”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaman, projenin tanıtılmasının ardından yaptığı konuşmada, projenin üniversite-sanayi iş birliği kapsamı ile bölgenin kalkınmasında önemli olduğunu vurgulayarak, “Üniversitenin topluma faydası ne? Buna güzel bir cevap bu tür projeler. O yüzden biz yönetim olarak bu tür projeleri önemsiyoruz ve büyük destek veriyoruz. Yine Gerede’deki bal ve bal kalitesi ile ilgili bir proje hazırlıyoruz. Yönetim olarak yaklaşımımız şu: BAİBÜ, Bolu’ya hizmet etmek istiyor. Bursa’da ayakkabıcılıkla ilgili bir kurs düzenlemek isteyen bir firma, Gerede MYO’nun takip etmesini, onaylamasını ve İŞKUR’a sertifika vermesini istiyor. Bununla ilgili bizimle bir sözleşme yapmak istiyor. Ama çoğu Geredeli ya da Bolulu Gerede MYO’da Ayakkabıcılık Bölümü olduğunu belki de bilmiyor. Dolayısıyla bu tip projeler üniversiteyle halkın, üniversiteyle sanayinin birleşmesi anlamında da ciddi ve güzel projeler. Buradaki sivil toplum örgütlerine ve halkımıza düşen de okuldaki öğrenci ihtiyacımızı sanayideki personel ihtiyacıyla özdeşleştirerek buna destek olmak. 900 yıllık dericilik üretimi çok kıymetli ve mutlaka değerlendirilmeli. Bu nedenle bu projeye emek veren hocalarımıza ve değerli paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu tip iş birliklerinin devamını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Bu toplantı beni gerçekten heyecanlandırdı”

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ise şöyle konuştu: “Bu toplantı beni gerçekten heyecanlandırdı. Bu projede öncelikle katkısı olan başta Ticaret ve Sanayi Odası başkanımız olmak üzere hocalarımıza şahsım ve ilçem adına teşekkür ediyorum. Tabii ki bu projenin BAİBÜ tarafından yani rektörlük tarafından da desteklenmesinin ülkemiz açısından son derece anlamlı ve önemli olduğunu ifade etmek isterim. Dericilik, Gerede’de 900 yıllık geçmişi olan önemli sektörlerden biri. Bu proje, özellikle sektörün en önemli sorunlarının ön plana çıkarılması ve sadece dericilik değil üretime geçilerek neticede bundan ilçe esnafının ve halkın ekonomisinin katkı sağlaması açısından çok önemli. İlçenin lokomotifi konumundaki deri sanayine bu projenin katkı sağlamasını diliyorum.”

Proje tanıtım toplantısı soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir