İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gerede’den Dualarla ve Tekbirlerle Uğurlandılar

Doğu Türkistan’da uygulanan zulme dikkat çekmek için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen Doğu Türkistanlı Müslüman Uygur Türkü 2 kişi ve destek amaçlı onlarla birlikte yürüyen 2 vatandaşımız Yeni Camii’nde kılınan cuma namazından sonra dualarla ve tekbirlerle Gerede’den uğurlandılar.

Doğu Türkistan’daki soydaşlarımız ve din kardeşlerimiz Çin devleti tarafından yıllardır zulme uğruyor. Dini yaşantıları ve milli birlikleri bozulmak isteniyor. Doğu Türkistan’da uygulanan bu zulme dikkat çekmek için geçtiğimiz günlerde Erşidin Erkin ve Ali Zülfikar isimli Doğu Türkistanlı Müslüman Uygur Türkü 2 kişi İstanbul’dan Ankara’ya doğru yürümeye başladı. Destek olmak amacıyla isimleri Muhammed olan 2 vatandaşımız da onlarla yürümeye başladı.

Doğu Türkistanlılar, dün yürüyüş güzergahında bulunan Gerede’ye vardılar. Gece Gerede Ülkü Ocakları tarafından misafir edildikten sonra bugün Yeni Camii’nde kılınan cuma namazının ardından tekbirlerle ve dualarla Gerede’den uğurlandılar.

Uğurlamaya, MHP Gerede İlçe Başkanı Yüksel Sönmez, MHP Gerede Belediye Başkan Aday Adayı Dursun Muratdağı ve Ramazan Güler, Gerede Ülkü Ocakları Başkanı Yusuf Darak, MHP Eski İlçe Başkanı Muhsin Ergüven ve çok sayıda Gerede Ülkü Ocakları mensubu ile vatandaşlar katıldı.

Uğurlamaya, MHP ve Ülkü Ocakları’nın dışında Gerede’de faaliyet gösteren diğer siyasi parti ve gençlik organizasyonlarını temsilen hiç kimsenin katılmaması gözden kaçmadı.

“İstediğimiz sadece bir duaydı”

Hemen her cuma hutbesinde “Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder…” diye başlayan Nahl suresinin 90. ayetini okuyan din görevlerinin, zulüm gören Doğu Tükistanlı Müslüman Uygur Türkü kardeşlerimize bir dua bile etmemesi tepki çekti. Doğu Türkistanlı Erşidin Erkin, namaz çıkışında çevresindekilerle konuşurken “Biz de Müslüman değil miyiz? İstediğimiz sadece bir duaydı…” diyerek bu konuyla alakalı sitemini dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir