İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gerede’de Gaziler Günü

Gaziler Günü nedeniyle Gerede’de çelenk sunma töreni ile günün anlam ve önemine dair bir program düzenlendi.19 Eylül Gaziler Günü’nde düzenlenen tören ve programa Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, İlçe Jandarma Komutanı Hüseyin Bağdu, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Gazilerimiz ve Vatandaşlarımız katıldı.

Çelenk sunma töreni Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti. Gerede Kaymakamlığı ve Gerede Belediyesi çelenk sunumuyla başlayan törende vatan için canını feda etmiş tüm şehitler ve vatanın birlik ve beraberliği için canını vermekten çekinmemiş gazilerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde istiklal marşı okundu.

Çelenk sunum töreni sonrası Gerede Müftülüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen günün anlam önemine dair bir program icra edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Eyüp Özdemir İmam Hatip Ortaokulu öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan Kuran-ı Kerim tilaveti, şiir,  kompozisyon ve video gösterileri ile son buldu.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar konuyla ilgili açıklamada “Gazi, Şahadeti göze almış kişi demektir. Hayatta olan Gazilerimize sağlık ve afiyet diliyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Gerede Kaymakanı Cengiz Ünsal ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e ‘mareşal’ ve ‘gazi’ unvanlarının verilişinin 97. yıl dönümünde; milletimizin birliği, devletimizin bekâsı için gazilik rütbesine eren tüm kahraman gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutlarken, onları en kalbi minnet ve şükran hislerimle anıyorum.
Milletimiz, tarihin her döneminde tüm zorluklara rağmen bağımsız yaşamayı, bağımsızlığını kanı ve canı pahasına korumayı ilke edinmiştir. Bu nedenle şehitlerimiz ve gazilerimiz bağımsızlığımızın, egemenliğimizin ve ulusal birliğimizin en mühim sembolleridir.
Bugün, bu güzel vatan topraklarında huzur, mutluluk ve refah içerisinde yaşıyorsak; bunu, vatan toprağını canından kutsal sayan, haklarını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz, övgünün en güzelini, saygının en yücesini hak eden aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize borçluyuz.
Bizler, ana ve babaların ellerine kına yakarak asker ocağına uğurladığı; evlatlarına ‘Ya şehit ol, ya gazi!’ diye öğütte bulunduğu, şehitlik ve gazilik makamını her şeyden üstün tutan, en yüce makam olarak gören bir milletin mensuplarıyız.
Bu şuurla asırlardır tarih sahnesinde şehit ve gaziler veren Türk Milleti, dün olduğu gibi bugün de aynı şuurla 30 yılı aşkın süredir terörle mücadelede ve son olarak 15 Temmuz gecesi bağımsızlığı, demokrasisi, cumhuriyeti ve vatanının bölünmez bütünlüğü için göğsünü tanklara, mermilere siper ederek, şehit ve gaziler vererek devletine ve bayrağına sahip çıkmıştır.
Beşikten mezara kadar vatan, toprak, bayrak sevgisiyle yetişen bu milletin evlatları, tarihin hiçbir döneminde düşmana fırsat vermemiş, hiçbir güce boyun eğmemiş, göğsünü kutsal kabul ettiği değerler için siper etmekten çekinmemiştir. Bu, yüzyıllardır nasıl böyle ise, şimdi de böyledir ve yüzyıllar sonrasında da böyle olacaktır.
Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tarihimizi zaferlerle donatan, kutsal emaneti yarınlara şeref ve şanla taşıyan aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; hayatta olan gazilerimize, ailelerine ve şehit yakınlarına sağlıklı, mutlu, huzurlu günler diliyor; sevgi ve saygılar sunuyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir