İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gerçekten 2020 mi?

Gerede’de yapımı devam eden cezaevinin durumu ile ilgili belediyeden bir açıklama geldi.
Belediyenin internet sitesinden yapılan yayında açılış tarihi olarak “2020” işaret edildi ancak bu tarihin kaynağının belli olmaması dikkat çekti.

Gerede’de en çok merak edilen konular arasında yer alan cezaevinin ne zaman hizmete gireceği ile ilgili Gerede Belediyesi’nin internet sitesinde, içerisinde cezaevinin havadan çekilmiş fotoğraflarının da yer aldığı bir haber yayınlandı.

Yayınlanan haberin başında cezaevi projesindeki çalışmaların hızla devam ettiği ve cezaevinin şekillenmeye başladığı ifade edilirken, devamında kullanılan “Çalışmaların tamamlanmasın ardından 2020’de açılışın yapılacağı belirtildi” ifadesi ise dikkat çekti.

Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın konuyla ilgili açıklamasına da yer verilen yayında, Allar’ın açıklamasının içeriğinde de cezaevinin 2020’de açılacağına dair bir ibareye rastlanılmadı.

Amaç algı yönetimi mi?

Cezaevinin açılışının 2020’de yapılacağının “belirtildiği” ifade edilen ancak bu “belirtenin” kaynağına dair bir bilgiye yer verilmeyen bu yayının, algı yönetimine yönelik kasıtlı bir çalışma mı yoksa sadece bir hata mı ya da öylesine bir ifade mi olduğu ve ilgili bakanlık veya yüklenici firma gibi konuyla ilgili tarih verecek makamların, belediyenin duyurduğu bu tarihten bilgisinin olup-olmadığı merak ediliyor. Belediye tarafından ifade edilen 2020 tarihinin gerçeği yansıtıp-yansıtmadığını ise zaman göstercek.

İşte o haber

Belediyenin internet sitesinde yayınlanan ve medyaya da servis edildiği öğrenilen “Cezaevi şekillenmeye başladı” başlıklı ilgili haber şöyle:

“Gerede’de 200.000 m²’lik alan üzerinde yapımı devam eden 1500 mahkûm kapasiteli L tipi ve açık cezaevi projesinde çalışmalar hızla devam ederken, cezaevi şekillenmeye başladı. Çalışmaların tamamlanmasın ardından 2020’de açılışın yapılacağı belirtildi.
Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı açıklamada; ‘’Gerede sevdalısı insanların sayesinde bu proje ilçeye kazandırıldı. 200.000 m²’lik bir alanı daha önce tahsis etmiştik. Biz konuya ilçe ekonomisine büyük bir kazanım olarak bakıyoruz. 1500 mahkûm kapasiteli, yaklaşık 700-750 çalışanı olan bir yatırım. Mahkûmları ziyarete gelecek yakınlarının, akrabalarının ilçeye giriş çıkışlarını düşünün. Ayda 5000-10000 insan gelecek, gidecek. Konaklama, yeme-içme, gıda kısacası özellikle hizmet sektörü çok büyük bir atılım yapacak. Çalışacak personel sayısı itibari ile İlçe nüfusu artacak İller Bankasından gelecek pay yükselecek. Bütün bunları bir araya topladığımızda avantajları; olabilecek dezavantajlardan daha fazla. Bu iş bu projelerle kalmayacak. Gelecekte de yerleşke formatında yatırımlar devam edecek. Bu konuda bürokratik engellerin aşılmasında büyük emekleri bulunan; gece-gündüz demeden, gündemleri Türkiye ile dolu olmasına rağmen Gerede’yi de bir an bile unutmayan iki değerli insan HSK Başkan Vekili 2. Daire Başkanımız Hemşehrimiz ağabeyimiz Sayın Mehmet Yılmaz ve Bolu Milletvekilimiz Gerede’nin evladı, gururu Sayın Fehmi Küpçü’ye ve emeği geçen herkese İlçe Halkım adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.”

Bu kadar benzerlik olur mu?

Haber merkezimiz tarafından yapılan araştırma sonucunda söz konusu haberle ilgili ilginç bir detaya daha ulaşıldı. Haberde Allar’ın açıklaması olarak yayınlanan kısım ile yaklaşık 3 yıl önce yerel medyada yayınlanan Allar’ın açıklamalarının neredeyse aynı olduğu ortaya çıktı.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir