İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eyüp Yalçın yazdı: O şimdi VALİ…

Gerede Kaymakamlığı görevinden ayrılırken hakkında “Bırakın vali olmayı, artık kaymakam bile olamayacak!” denilen efsane kaymakam Mustafa Masatlı Ardahan Valisi oldu. Peki onu gönderenlere ne oldu?

Yıl 2008…
Gerede’ye yeni bir kaymakam atandı. İsmi Mustafa Masatlı…
Gerede’deki görevi sadece 2 yıl sürdü. O 2 kısa yıla çok sayıda hizmet sığdırarak milletin gönlüne girmeyi başarmıştı Masatlı.

Gerede’nin alıştığı kaymakam profilininin dışında biriydi. Törenler, toplantılar dışında görünmeyenlerden değildi.

Çıkar tek başına gezerdi ilçemizde. Esnafla, vatandaşla birebir konuşurdu. Böyle gezerken yanına basını takmaz, “Bak ben esnafı geziyorum, vatandaşla görüşüyorum” dercesine sosyal medyadan paylaşım yapmaz, reklam peşinde koşmazdı.

Neler yapmadı ki…

Gerede’nin bel kemiği olan tabakhanelerde deri üzerine yapılan işlemlerden artan tonlarca küçük deri parçası yakılıyor ya da çöpe atılıyordu… Bunun üzerine 2 projeye imza attı: Atık Deri Projesi ve Deri Halı Projesi…
Bugün Gerede’ye gelen önemli isimlere hediye edilen deri tablolar ve deri halılar falan var ya… İşte onlar Masatlı’nın eseridir.
Bu projelerle hem atık deriler ekonomiye kazandırıldı, hem de özellikle ev hanımlarına yeni bir gelir kapısı oluşturuldu.

51 sanayi parselinden sadece 9’unun boş olduğuyla övünülen karma OSB’nin bir kısım beceriksizler yüzünden icralık olduğu ortaya çıkmıştı. Konuya el atan Masatlı, profesyonelce bir yönetimle OSB’yi bataktan kurtarmış, işlevsel hale getirmişti.

Kendisi de kayakla ilgilenen Masatlı, Gerede’de sporun gelişmesi noktasında önemli çalışmalarda bulunmuştu.
Gerede’de potansiyel olduğunu, Geredespor’a 3. Lig’in bile az geleceğini söylerdi.

Köyleri önemserdi. Zaten gelir gelmez hemen köy ziyaretlerine başlamıştı. Sorunları yerinde tespit etmek için tek tek köyleri gezdi, vatandaşları dinledi.

Büyük işler başardı ancak yaptıkları yazmakla bitmez… Yazmak demişken, daha önceden içinde bulunduğum MercanMedya’ya yaptığı ziyarette, “Garibanın ve haklının yanında olun ve bunun sözcülüğünü yapın. Avukatı olun. Savunmacısı olun” demişti…
Çok şükür hala elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyoruz.

Devletin adamıydı Masatlı… Ve devletin yaptığı hizmetler üzerinden o hizmetlerle hiç alakası olmayanların prim kazanmasına müsaade etmedi.
Tabi bu durum lafla icraat yapanların hiç hoşuna gitmedi…

Gerede’ye gelene kadar görev yaptığı her yerde yerel yönetimler tarafından cadde ve sokaklara onun ismi verilmişti. Hatta bir yerde bir mahalleye bile ona ithafen onun doğduğu şehrin ismi verilmişti.
Gerede’de ise o kadar yaptığı hizmete rağmen Masatlı’nın ismi, cadde, sokak ve mahallelere değil şikâyet dilekçelerine yazıldı. Çünkü birileri rahatsız olmuştu…

O dönemin yerel siyasi otoritelerinden birinin “Bu adam bırakın vali olmayı, artık kaymakam bile olamayacak!” dediği konuşulmuştu uzun süre.
Şu ifadedeye bakın, nasıl da kinlenmiş… Sanki Gerede’ye büyük hizmetler yapan birinden değil de bir beceriksizden bahsediyor!..

Geredeli olmayan ama “Geredeliyim” diyenlerden daha fazla Gerede’ye hizmet eden Masatlı, Geredeli olan ama kendisi gibi Gerede’ye hizmet edemeyenler tarafından Gerede’den gönderildi.
Bu sözde Geredeliler, Masatlı’yı göndermek için harcadıkları çabayı Gerede’ye hizmet için harcasalardı emin olun bugün çok daha iyi bir Gerede’de yaşıyor olurduk.

Yıl 2018… O şimdi VALİ oldu… Ya onu gönderenler!..

Masatlı’nın Gerede’den gönderilmesinin üzerinden 8 yıl geçti. O devlete küsmedi. Çünkü onu Gerede’den haksız şekilde gönderen devlet değil, devleti kullanan çıkarcılardı. Gittiği yerlerde devlet adına millete hizmet etmeye devam etti ve bugün yayınlanan kararname ile Ardahan Valisi olarak atandı.
Hani “Artık kaymakam bile olamayacak” deniyordu ya… Şimdi VALİ oldu…

Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum. İnşallah bir gün Bolu Valisi olur ve memleketimiz için yine büyük hizmetler yapar.

Ya onu gönderenler…
Onu göndermek için kullandıkları vali FETÖ’cü çıktı. 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı.
Onu göndermek için kullandıkları bakan görevden alındı.
Onu göndermek için var gücüyle çalışan sözde Geredelilerin çoğunun ise o eski halinden eser yok şimdi…
Darısı güya Geredeli olan ama Gerede’nin gelişmesi için Geredeli olmayanlar kadar çalışamayanların başına…

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir