İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eyüp Yalçın yazdı: Nöbetteyiz!

Ülkemizde özellikle son yıllarda gittikçe daha tehlikeli bir hal almaya başlayan çok önemli bir sorun var. Bu sorun, geleneksel ve dijital medya üzerinden yayınlanan ve akabinde hızla yayılan yalan haber sorunu!
Kaynağı belirsiz, ispatsız, belgesiz olan bu yalan içerikler bazen gerçek kişi ya da kurumlar tarafından bazen ise sahte sosyal medya hesapları üzerinden çeşitli mecralarda yayınlanıyor. Üzülerek yazıyorum… Maalesef Gerede’mizde de bunların örneklerini görüyoruz.


Seçim sürecinde sahte bir sosyal medya hesabı üzerinden BBP’nin belediye başkan adayı hakkında bir takım iddialar ortaya atıldı. Ne yazık ki bazı siyasiler de bu iddialara dört elle sarılarak kahve köşelerinde prim yapmaya çalıştı ancak hiçbiri gerçek kimliğiyle sosyal medya ya da basın üzerinden açık bir şekilde bu iddiaları dillendir(e)medi.
Demokrasiye apaçık bir müdahale olan bu hadisenin seçime etkisi ve korkak, meçhul müsebbipleri unutulmadı. Unutturulmayacak! Belki de bir gün ilgili kişi ya da kişilere gerektiği gibi hatırlatılacak…


Başka bir örnekle devam edelim…
Son aylarda yerel bir gazete ve bu gazetenin internet sitesinde BBP’li meclis üyeleri hakkında olumsuz algılara yol açabilecek yalan haberler yayınlanmaya başladı.
Belediye Meclisi toplantısında alınan bir karar, toplantıya herhangi bir mensubu katılmamış bu gazete tarafından kararla alakasız bir şekilde haberleştirilerek yayınlandı.
Devamında ise yaylalar konusunda hak sahiplerine devlet tarafından sunulan indirimler ve 5 yıl vadeli ödeme imkânı sanki belediye başkanı veya belediye meclisi tarafından sunulmuş/sunulacakmış gibi gösterilmeye çalışıldı.
İspatsız ve belgesiz olan bu haberleri yayınlayan belli… Peki bu yalan haberleri yayınlayanlara bu yalan-yanlış bilgileri veren kaynak kim?.. İyi düşünmek, analiz etmek gerekiyor…


Kıymetli okur!
Bu öyle basite alınacak, geçiştirilecek bir konu değil! Sadece 2 örnek verdim… Şu ana kadar yapılan yayınlar tafsilatlı olarak incelense neler neler çıkar sen düşün!
Şüphesiz ki bu manipülasyonlar Gerede’mizin gelişmesine karşı büyük bir tehdit oluşturmaktadır.
Unutma ki bu tehdide karşı dikkatli olmak memleketini seven her birey için önemli bir vazifedir.
Bil ki şahsım ve gazetem bu tehdide karşı her daim nöbettedir.
Eğer sen de yalan ve yalandaş sevmiyorsan, bizi okumaya devam et…

(Bu yazı Gerede Merkez gazetesinin 2. sayısında da yayınlanmıştır.)

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir