İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu Sefer Mahalleli Konuştu

Yıllardır siyasilerin dilinden düşmeyen Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili mahalle sakinleri Pazar günü bir araya geldi. Projenin durumu ve olası mağduriyetlerin konuşulduğu toplantı 10 güne kadar daha geniş katılımla yeniden yapılacak.

Gerede’nin en büyük projesi olarak görülen ancak ne zaman başlanacağı ve biteceği net bir şekilde hala belli olmayan Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili mahalle sakinleri bir araya geldi.

Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Komitesi tarafından organize edilen toplantı, Pazar günü Çakır Kıraathanesi’nde yapıldı.

Saat 21.00 sularında başlayan toplantıda önce divan teşekküllü oluşturuldu. Mahalle sakinlerinden, Ümit Demir, Yahya Renkli, Mehmet Özçelik, Yusuf Renkli gibi isimlerin divan teşekülünü oluşturduğu toplantıda vatandaşlar söz alarak proje ile ilgili mağduriyetlerini dile getirdi.

Toplantıda genel olarak konuşulan konular şöyle oldu:

 • Ömer Baygın’ın belediye başkanlığı döneminde dağıtılan proje ile ilgili bilgilendirme broşüründe yer alan bilgilere göre halk oylaması yapıldığı ancak projenin şu anki durumu ile broşürdeki bilgiler arasında çelişkiler olduğu.
 • Broşürde yer alan bilgilerde ev yaşına göre hesaplama yapıldığı belirtilirken, o zamandan bu zamana kadarki ev yaşı farkı.
 • Projenin ortaya çıktığı zaman ile şu anki faiz oranları arasındaki fark.
 • Kira yardımı alacak kişilerin kredi kullanma durumu.
 • Projeye eklendiği iddia edilen dükkan ve ek katlardan elde edilecek kârın vatandaşın faydasına değerlendirilip – değerlendirilmeyeceği.
 • Uzlaşma toplantılarında mevcut evlerin karşılığında verilen m2 miktarının kişiye göre değişip-değişmediği konusu.
 • Daha önceden Turgut Özal Caddesi üzerinde açılan kentsel dönüşüm ofisinde söylenen m2 fiyatı ile şu anki m2 fiyatı arasındaki fark.
 • Projenin durumunu ve geleceği hakkında net bilgiler verebilecek bir bakanlık yetkilisi ile görüşülme isteği.
 • Mahallede oturmayan, konutu ve iş yeri bulunmayanların projeden dükkan satın almak için anlaştığı iddiaları.

Ağırlıklı olarak yukarıdaki konuların ele alındığı toplantının sonunda, 10 güne kadar kentsel dönüşüm konusunda uzman biri getirilerek yeniden bir toplantı yapılması ve bu toplantıdan çıkacak sonucun bir deklarasyon haline getirilerek gerekli mercilere sunulması kararı alındı.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir