İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aykut Aksu yazdı: Tabur-cu

“Taburcu” kelimesinin anlamı hepimizce malum… Hastalık, kaza vs. sebeplerle tedavi altına alınan, tedavisi sonlandıktan sonra da hastaneden çıkması kararlaştırılan kişiler, taburcu olarak adlandırılır. Peki, günlük hayatta çok sık kullandığımız bu kelime dilimize nasıl yerleşmiş? Bugün bizim için çok basit, sıradan, alışılmış olan “taburcu” kelimesinin, aslında hüzünlü bir hikâyesi var…

19. yüzyıl Türk Milleti için çok zor geçti. Bitmek tükenmek bilmeyen savaşlar, imparatorluğumuz üzerinde kurulan hain planlar, millet olarak oldukça yıpranmamıza neden oldu. Ne yazık ki 20. asır da, milletimiz adına güzel başlamadı. 1. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı derken, Türk Milleti tekrar ağır bir sınavdan geçiyordu. İşte, millet olarak seferberlik halinde olduğumuz bu dönemlerde, Türk Milleti’nin bağrından kopan aziz ordumuz, vatanını, milletini ve dinini canı pahasına müdafaa etmekteydi. Meydana gelen çarpışmalarda, askerlerimiz şehit oluyor, yaralı vaziyette olanlar ise, en yakın sağlık kuruluşunda tedavi altına alınıyordu. Yaralanan askerlerden bazıları şehadet şerbeti içerken, bazıları da kolunu, bacağını kaybedip gazilik şerefine erişiyordu. Eski sıhhatine kavuşanlar ise “tekrar cepheye, taburuna dönmeye elverişli” anlamı taşıya “Taburcu” olarak nitelendiriliyordu. İşte, günlük hayatta fazlaca kullandığımız, üzerinde hiç düşünme ihtiyacı duymadığımız taburcu kelimesi, milletimizin kanıyla dilimize kazandırılmıştır. Bugün, “tekrar cepheye, taburuna dönmeye elverişli” anlamında kullanılmasa da, kelime bu olaylar sonucu lügatımıza girmiş ve anlamlı hale gelmiştir.

Geçmişte, millet olarak yaşadığımız ve bizi derinden etkileyen ağır hadiseler, günümüze bir şekilde sirayet etmiştir. Çekilen çilenin, verilen mücadelenin izleri, bazen bir türküde, bazen de bize çok sıradan gelen bir kelimenin içinde gizlidir. Bize düşen, çekilen çileyi, feda edilen canları unutmadan, kahraman ecdadımıza, şehit ve gazilerimize layık nesiller olmaktır. Bu topraklar için kanını dökmüş, canını vermiş tüm askerlerimizin ruhu şad olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir