İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apaydın’dan tepki “Hükümetimizin bir ayıbıdır”

Yeşilvadi köyünde hazineye ait iki arazinin kiraya verilmek üzere ihaleye açılması bazı köylülerin tepkisine neden oldu.
Yeşilvadili Metin Apaydın, durumu “hükümetin ayıbı” olarak niteledi.

Gerede’nin Yeşilvadi köyü, Soğukoluk mevkiinde bulunan 1031 ve 1033 no.lu hazine arazilerinin kirlanmak üzere ihaleye açılması bazı köy sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Birisi 131.713,58 diğeri 1.076.629,93 m2’lik yüzölçümüne sahip tarla nitelikli arazilerin kiralama ihalesinin yapıldığı salona çok sayıda köy sakininin gelmesi üzerine ihaleler güvenlik güçlerinin kontrolünde yapıldı.

Köylüleriyle birlikte ihale yapılan salonda yerini alan Yeşilvadili işadamı Metin Apaydın konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Apaydın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bizler köy olarak yüzyıllardır burada hayvanlarımızı otlatıyoruz, hazinenin satacak başka yeri kalmadı mı da köylünün otlak meralarına göz dikti. İhale başlar başlamaz komisyon zaten esas ve kuralların dışına çıktı, örneğin ihale saatinden sonra ihaleye bazı katılımcılar iştirak etti, bunlar KİK kurallarına aykırıdır. Bizler köyümüzün kendi otlaklarının köylünün elinden alınarak başka iştirakçilere para karşılığı verilmesinden şikâyetçiyiz, vatandaşlarımız otlakları elinden alındığı zaman nasıl geçimini sağlayarak hayvancılık faaliyetlerini sürdürebilecekler, zira Yeşilvadi’nin ana geçim kaynağı büyük ve küçükbaş hayvancılıktır, buda hükümetimizin bir ayıbıdır ve derhal bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz.”

Apaydın ayrıca ihalenin iptali için konunun idari mahkemeye taşındığını belirterek, kendi köylülerinin bu alanda yatırım yapabilecek güçlerinin olduğunu, yabancı bir yatırımcının köy alanına sokulmak istenmediğini de söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir