İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

20 yıl sonra buluştular

Gerede İmam Hatip Lisesi 1999 mezunları 20 yıl sonra ilk defa buluştu. Çok sayıda mezunun katıldığı organizasyonda duygu dolu anlar yaşandı.

Gerede İmam Hatip Lisesi’nin en çok mezun verdiği ancak aynı zamanda 28 Şubat ürünü adaletsiz uygulamalara belki de en çok maruz kalındığı 1999 yılı mezunları 20 yıl aranın ardından ilk defa özel bir organizasyonla bir araya geldiler.

Gerede İHL 1999 mezunların WhatsApp uygulaması üzerinden organize olarak düzenledikleri kaynaşma gecesi dün akşam (23 Kasım 2019 Cumartesi) Gerede Bahçedere Köyü Saklı Bahçe’de gerçekleşti.

Yatsı namazını müteakip başlayan program, yemek ikramının ardından Kur’an tilaveti, tanışma, tasavvuf musikisi, vefat eden öğretmen ve öğrenciler adına okunan hatimlerin duası ile devam etti.

Okuldan hatıraların anlatıldığı, dilek ve temennilerin paylaşıldığı program hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Programla ilgili yapılan ortak açıklamada mezunlar duygularını şöyle ifade ettiler:

“Asım’ın neslini yetiştirmeye talip öğretmenlerimizin varlığı sayesinde bugünlere geldik. Bu vesile ile öncelikle imam hatip neslinin yetişebilmesi için büyük azim ve fedakârlıklar gösteren öğrencilerine ‘Eğer bir gün derse gelmez isem bilin ki siz cenazeme gelirsiniz’ diyen imam hatiplerin kurucu hocası Celaleddin Ökten hocamızı rahmetle anıyor ve onun attığı temelleri üzerine çıkılan binada katkısı olan her bir eğitimcimize teşekkürü bir borç biliyoruz.

İmam Hatip Liseleri örneği olmayan okullardır. Arkamıza dönüp bakmamız, yaşadıklarımızı unutmamamız lazım. İstişareler halinde muhasebemizi iyi yapmamız lazım.Şu anda kimimiz öğretmen, kimimiz İmam Hatip, kimimiz bürokrat, kimimiz avukat, kimimiz özel sektörde patron, işçi. Bulunduğumuz konumda ne olursak olalım Devletimizin daima yanındayız. 15 Temmuz darbe ve işgal girişiminde devletimizin tarafında meydanlardaydık. 1999 yılında Kız İmam Hatip Lisesinde başörtüsü yasağı sebebiyle okutmadıkları kızlarımız, üniversiteye giriş imtihanlarında uygulanan 30 puanlık kesinti sebebiyle hak ettiği halde İlahiyat Fakülteleri haricinde başka bir üniversiteye gidemeyen mezunlarımız sokağa çıkarak devletine asla isyan etmedi.

Geçmişte yaşadığımız sıkıntıların ardından şu anda her türlü nimetin içerisindeyiz. Bu nimetin kadrini ve kıymetini bilmek durumundayız. Bir nimetin kadri kıymeti bilinirse Allah o nimeti arttırır. Bilinmez ise Allah o nimeti elimizden alır. Bu imtihan öteki imtihandan daha ağır bir durumdadır. Birlik ve beraberlik bağlarımızı bozmadan aramızdaki kardeşlik bağlarımızı kuvvetlendirmek sorumluluğu ile bu çalışmalarımızı devam ettirelim.

Bu duygu ve düşüncelerle okulumuzun vefat eden öğretmen ve öğrencilerini; dönemimizde sıra arkadaşlarımızdan vefat eden arkadaşlarımızı Rahmet ve Minnetle yâd ediyoruz.”

Edinilen bilgilere göre programa 1999 yılında mezun olan yaklaşık 250 öğrencinin 60’ının katıldığı, diğer mezunlara da ulaşılarak yaz döneminde Esentepe’de daha geniş katılımlı bir buluşma gerçekleştirilmesinin de temenni edildiği öğrenildi.

Sosyal Medyada Paylaşın!

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir